Apple Watch Series 8 to jedna z najpopularniejszych serii Smartwatchy produkcji Apple. Pomimo faktu, że od jego premiery minęło już nieco czasu, nie każdy nadal zdaje sobie sprawę ze wszystkich funkcji, jakie oferuje. Smartwatche z serii Apple Watch 8 mają zaś ich całkiem sporo – postanowiliśmy więc przypomnieć kilka ciekawych funkcji tychże zegarków, o których nie wie wielu ich użytkowników.

Wykrywanie wypadków

Bardzo przydatną funkcją – taką, która ma naprawdę solidne szanse uratować ludzkie życie – jest wprowadzone w Apple Watch 8 wykrywanie wypadków. Jak działa ta funkcja? Otóż urządzenie regularnie analizuje dane z żyroskopu i akcelerometru, które znajdują się na wyposażeniu zegarka. Ponadto funkcja wykrywania wypadków korzysta z barometru, mikrofonu oraz systemu GPS po to, aby wykryć schematy, które wskazywać mogą na wystąpienie poważnego zdarzenia drogowego.  W związku z tym, urządzenie takie jest w stanie wykryć na przykład zderzenie czołowe, dachowanie, czy też zderzenie tylne oraz boczne. Co zaś dzieje się w przypadku, gdy urządzenie uzna, że do takiej sytuacji rzeczywiście doszło? iWatch 8 podejmuje następujące czynności:

  • Sprawdza, czy użytkownik jest responsywny
  • po około 10-15 sekundach bez odpowiedzi użytkownika powiadamia (za pomocą iPhone’a) służby ratunkowe
  • przekazuje służbom ratunkowym informację o miejscu zdarzenia. 

Oczywiście, wykrywanie wypadków jest funkcją, z jakiej raczej nikt nie chciałby musieć skorzystać. Niemniej jednak warto wiedzieć o jej istnieniu. Funkcja ta jest włączona już domyślnie – nie trzeba zatem o niej pamiętać.

apple watch 8

Monitorowanie cyklu menstruacyjnego kobiety

Panie korzystające z Apple Watch Series 8 mają możliwość uzyskania dostępu do specjalnej funkcji, która pozwala im analizować swój cykl menstruacyjny (oraz ogólny stan zdrowia). Wszystko odbywa się na podstawie regularnych pomiarów temperatury nadgarstka. Urządzenie to korzysta bowiem ze specjalnego systemu czujników, z których jeden znajduje się blisko skóry, natomiast drugi – bezpośrednio pod wyświetlaczem. Pomiary dokonywane są co około pięć sekund, a urządzenie jest w stanie wykryć wahania wynoszące nawet 0.1 stopnia Celsjusza. Dostęp do tych informacji znaleźć można w aplikacji “zdrowie”. 

Co jednak ważne, Apple Watch 8 jest w stanie, na podstawie wcześniejszych danych, oszacować czas owulacji. Posiadając zaś wiedzę o tym, kiedy doszło do owulacji, panie mogą w bardziej skuteczny sposób zacząć starać się o powiększenie rodziny.

Zwiększone możliwości treningowe

W porównaniu ze wcześniejszymi edycjami, iWatch 8 oferuje znacznie lepsze i bardziej zaawansowane funkcje osobom, które pragną zadbać o swój stan zdrowia. Od teraz zegarek nie tylko monitoruje tętno, czy spalone kalorie, ale jest w stanie w znaczący sposób usprawnić prowadzenie treningów. Apple Watch 8 w znaczący sposób usprawnił bowiem monitorowanie własnego postępu pod postacią indywidualnych planów treningowych, Każda z dostępnych dyscyplin sportowych umożliwia też indywidualne śledzenie dotychczasowych dokonań.